تولد تقویت خودرو

خود کمک کنید. برای تقویت این بخش میتوانید از لولههای اگزوز تقویت شده یا اسپرت استفاده کنید که به دلیل داشتن ق

توسط مدیر سایت در 12 اردیبهشت 1402

خود کمک کنید. برای تقویت این بخش میتوانید از لولههای اگزوز تقویت شده یا اسپرت استفاده کنید که به دلیل داشتن قطر بیشتر و مبدل کاتالیزور ارتقا یافته، قدرت خودرو را به مقدار قابلتوجهی افزایش دهد. معمولاً در خودروهای معمولی، مسیر خروجی هوا از مبدل کاتالیست تا سپر عقب بسیار پیچدرپیچ طراحی میشود. جدیدترین مدلهای اتومبیل دارای سیستمهای رایانه ای از پیش نصب شده هستند که برای تنظیم کلیه فعالیتهای خودرو طراحی شده اند. در دهه ۱۳۹۰، با وجود طراحی سومین خودروی اختصاصی ایران خودرو، با نام دنا (همچنین دنا پلاس)، این شرکت به عرضهٔ محصولات شرکتهای خارجی همانند پژو و رنو ادامه داد و به دنبال توافقهای جدید با این شرکتها بود. این کار به تنفس بهتر خودرو نیز کمک بزرگی میکند. البته استفاده از سوخت با کیفیت عالی نیز همیشه موثر است. آمار بیمه در ایالات متحده حاکی از افزایش ۳۰ درصدی تعداد سالمندان کشته شده در مقایسه با سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۰ میلادی بودهاست. ایالات متحده در سال ۱۹۰۷ میلادی، ۴۵۰۰۰ خودرو تولید کرد، اما ۲۸ سال بعد، در سال ۱۹۳۵ میلادی، این میزان تقریباً ۹۰ برابر شد و به ۳٬۹۷۱٬۰۰۰ رسید. طبیعی است که برای سریعتر حرکت کردن خودرو باید سوخت بیشتری در محفظه سوخت وجود داشته باشد اما متاسفانه به دلیل ظرفیت محدود موتور آن نمیتوانید این کار را با افزودن روغن بیشتر انجام دهید. این گزینه شاید محبوبترین راه برای تقویت موتور ماشین باشد زیرا در عین حال مقرون به صرفه نیز است. بهعلاوه در بیشتر خودروهای روز جهان حتی اهرم دندههای اتوماتیک نیز حذف گردیده و جای خود را به چند دکمه در کنار نمایشگر یا سامانه تهویه خودرو دادهاست. بیشتر افرادی که سختپسند هستند معمولا از کفپوشهای یکتکه و کفپوشهای قالبی استفاده میکنند. بسیاری از رانندگانی که علاقهمند هستند صدای خودروی آنها همانند صدای خودروهای لوکس شود، یا منبع اگزوز را عوض میکنند یا سراگزوز نصب میکنند. وسایل نقله بستهای که فاقد ستون B یاشند، بهطور گستردهای با نام سقف سخت شناخته میشوند و تاکنون به دو شکل دو یا چهار در و در قالب مدلهای کوپه، سدان و استیشنواگن موجود بودهاند. حال پس از گذشت دو هفته خودرویم در زمان حرکت در دور موتورهای بالا ریپ میزند و توان خوبی برای حرکت ندارد. هنگامی که راننده سرعت خودرو را افزایش میدهد، فشار هوای زیادی در بخش زیرین خودرو ایجاد میشود که نتیجه این فشار بالا رفتن قسمت عقب خودرو خواهد بود.

یکی دیگر از سؤالاتی که در مورد تقویت موتور یک ماشین باید بدانید، این است که قدرت ماشین به چه چیزی بستگی دارد. تمام این تمهیدات برای تنفس بهتر ماشین است، پس اگر از تراتل استفاده نمی­کنید حتما باید فیلتر هوای خودرو خود را با فیلتر هوای اسپرت تعویض کنید. این اثر بخشی به مقاومت روان کننده ها در برابر فشار شدید و گرما بستگی دارد. تا مقاومت کمتری در برابر جرقه ایجاد شود و در نهایت موتور خودرو پر قدرت شود. استفاده روزافزون از خودرو نقش پیادهروی، اسب سواری و راهآهن را کاهش داده. از همین رو هر چه بیشتر به جزئیات خودرو بپردازید، عملکرد فنی خودرو نظیر شتاب و قدرت بیشتر به حداکثر خود نزدیک میشود. سعی کنید از سرسیلندرهایی استفاده کنید که به ازای هر سیلندر، هشت سوپاپ یا بیشتر دارند. همه ما میدانیم که هوای سرد چگالتر است، به این معنی که مولکول های هوای بیشتری در واحد حجم وجود دارد بنابراین، هر چه هوای داخل موتور خودروی شما سردتر باشد، تعداد مولکول های موجود در هوا برای مخلوط شدن با سوخت و تولید انرژی بیشتر و بیشتر میشود. این فنر لولها کمک میکند تا خودرو هنگام حرکت آسیب ندیده و جلوبندی آن خراب نشود. تیونینگ خودرو و یا تقویت موتور خودرو یک کار حرفه ای است که از دهه 60 میلادی بر سر زبان ها افتاد و آن را به عنوان یک حرفه مستقل شناختند. اما این نکته را هم عنوان کردیم که این کار باید توسط متخصصین ماهر و مجرب در سطح گسترده و وسیع آن انجام شود. از طرفی حدود چهار روز است لنتترمز را تعویض کردم؛ اما در زمان ترمز گرفتن صدای زیادی تولید میشود. همچنین صدای زیادی از موتور خودرویم تولید میشود. افراد علاقه مند به رانندگی و خودرو یا اصطلاحا ماشین بازها به مواردی همچون ظاهر و قدرت و شتاب خودرو اهمیت زیادی می دهند و بعضا هزینه ی زیادی را هم بابت بهتر کردن آن ها می پردازند. علاوه بر وسایل اضافه میتوانید قسمتهای کماهمیت خودرو را جدا کرده و وزن خودرو را کاهش دهید. تخمین زده میشود که برخورد وسایل نقلیه موتوری باعث مرگ حدود ۶۰ میلیون نفر در طول قرن ۲۰م شده. این کار البته باعث مقدار کمی آلودگی و آسیب به موتور میشود اما برای کسانی که دوست دار سرعت و شتاب هستند، کاربرد دارد.

اما یکی از راههای ساده و جذاب تیونینگ میتواند استفاده از پلتفرمهای آموزشی آنلاین باشد. اگر چه ممکن است مشکل کوچکی به نظر آید اما دمای هوا میتواند بر روی کارایی خودرو تاثیر بگذارد. اما درنظر داشته باشید که ریپ زدن تنها بهدلیل تنظیم نبودن سیستم جرقهزنی نیست؛ بلکه اگر کاربراتور موتور نیز تنظیم نباشد، سوخت کمتری بهسیلندر وارد شده و سبب ریپ زدن یا کم آوردن خودرو میشود. فقط باید درنظر گرفت هر خودرو تا چه میزان قابلیت تیونینگ شدن را دارا است و اینکه کدام شرکت تیونینگ و تقویت خودرو را انجام میدهد. اساسا، عملکرد خودرو با هوایی تمیز و عمیق تر، توانایی موتور را برای تقویت شدن آن بیشتر افزایش میدهد و باعث تقویت موتور ماشین خواهد شد. جالب است بدانید خودروهای شناخته شده و پرطرفدار در سطح جهان بیشتر از سایر خودروها قابلیت تیونینگ شدن را دارد. در سال ۱۳۸۲، پروژههای پارس سال، سمند سال و پژو ۲۰۶ صندوقدار آغاز گردید و در سال ۱۳۸۳ نیز چند تغییر جزئی در خودروها اعمال شد و مدلهایی به آنان افزوده شد. همچنین باعث کاهش وزن خودرو و تقویت موتور ماشین خواهند شد. توجه داشته باشید که این تغییر باعث افزایش قدرت اسب بخار در موتور معمولی نخواهد شد و بالعکس؛ به تقویت موتور ماشین نیز کمک خواهد کرد. این بدان دلیل است که هوای سرد متراکمتر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن در هوا برای یک احتراق پر انرژیتر در داخل موتور است. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی خودرو است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور میکند و به طور طبیعی، خودرو دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم میکند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم شده و به عبارتی باعث افزایش کارایی و تقویت موتور ماشین خواهند شد. بنابراین قبل از جرقه زدن شمع، مخلوط سوخت و هوا محترق شده و این هم باعث افت توان موتور و هم ضربه های قوی در محدوده سر سیلندر خواهد شد. از این رو پس از مشاهده مشکلات فوق و کسب تجربه و اعتبار مطلوب در حوزه ریمپ خودروهای سبک بر آن شدیم به توسعه و گسترش خدمات خود با ورود به عرصه خودروهای سنگین بپردازیم . احتمالا بارها خودروهایی را مشاهده کردید که ارتفاع آن تغییر کرده است. با تعویض این کاتالیست با یک نمونه های فلو می توانید افزایش توان محسوسی را در موتور خودرو به خصوص در دور های بالای موتور مشاهده کنید .

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اگر لنتترمز کیفیت پایینی داشته باشد، سبب ایجاد سروصدا نیز میشود که در این حالت باید آن را تعویض کنید. احتمال دارد دو بخش ژیگلور و شناورهای پیاله سوخت نیز معیوب شده باشند. دودی کردن شیشههای خودرو نیز امری رایج نه تنها در بین طرفداران تیونینگ است بلکه تعداد زیادی از رانندگان شیشههای خودرو را به دو دلیل فرار از گرما در تابستان و امنیت بیشتر است. این نشان داد که در نور روز، خودروهای مشکی ۱۲ درصد بیشتر از سفید درگیر تصادف هستند، پس از آن خودروهای خاکستری با ۱۱ درصد، خودروهای نقره ای با ۱۰ درصد و خودروهای قرمز و آبی با ۷ درصد، و هیچ رنگی نبود که بهطور قابل توجهی بیشتر یا کمتر از ماشینهای سفید خطرناک باشد. پراید در ایران به دلیل پایین بودن هزینه ساخت و قطعات جانبی سالها پرفروشترین خودروی ایران بود اما با مقایسه فناوری خودروهای جدید با قیمت کمتر در کشورهای خارجی برای مثال مدلهای هیوندای اکسنت، شورلت آویو، فورد فیستا، تویوتا یاریس، هوندا فیت، کیا فورت و نیسان سنترا باعث انتقادات فراوانی به این خودرو در سالهای گذشته شدهاست. اگرچه سیستم جرقهزنی مگنتی عملکرد بسیار بهتری نسبت بهسیستم جرقهزنی پلاتینی دارد، اما این نکته را فراموش نکنید که جایگزینی سیستم مگنتی بهجای پلاتینی، نیازمند تنظیم زمان آوانس و ریتارد است. اما برخی دیگر نیز ترجیح میدهند به کل فرمان را عوض کنند و از فرمانهای اسپورت استفاده کنند. تقویتکنندهٔ الکترونیکی یا سادهتر، تقویتکننده، که به آن آمپلیفایر (به انگلیسی: Amplifier) نیز میگویند، مدار یا سیستمی برای تقویت دامنه یا توان سیگنال است. دو مدل آینه معمولی و الکترونیکی در بازار وجود دارد و راننده با توجه به سلیقه از آنها استفاده میکند. شاید دلیل این امر نیز تاثیر این دو قسمت در جذب کردن مردم است. تغییر و تحولاتی کـه عمده دلیل اصلی وجود آنها این اسـت کـه خودروی مورد نظر بتواند قدرت و توان اضافه خود کـه در نتیجه تیونینگ موتور بـه وجود آمده اسـت رابه درستی مصرف کند و بـه این وسیله از تلف انرژی پیشگیري بـه عمل آید. روشهایي كه در افزايش قدرت موتور تاثير فراوانی بـه همراه دارند. این حرکت شامل انتخابهای زیادی چون خلاص شدن از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمیبرید، تعویض پنجره های شیشهای با نوع پلاستیکی یا تلقی، و حتی خارج کردن برخی از قسمتهای داشبورد نیز میشود. تخلیه بیشتر این گازها هم به معنای وجود جای بیشتر برای هوا و بنزین است.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با نوربرت پرفورمنس وب سایت خود باشید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
کاربر سایت
تاریخ ثبت : 12 اردیبهشت 1402