چرا ژئوپارک قشم از یونسکو اخراج می شود؟

Category: دسته‌بندی نشده No comments

چرا ژئوپارک قشم از یونسکو اخراج می شود!

جزیره قشم یکی از جمله معروف ترین جزایر جنوبی ایران بعد از جزیره کیش است که همه ساله و در بسیاری از ماه های سال گردشگران خارجی و داخلی برای بازدید از جاذبه های طبیعی و گردشگری این جزیره به خصوص تفریحات آبی آن راهی این جزیره می شوند.

بخش اعظمی از خدمات ارائه شده توسط موسسات گردشگری که در حال حاضر فعالیت دارند مربوط به تور های جزایر جنوبی کشور است. بسیاری از افرادی که قصد دارند از جزیره قشم دیدن کنند تمایل دارند تا از خدمات تور قشم ارائه شده توسط این موسسات انجام دهند و با این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، دل نگرانی از بابت تهیه بلیط هواپیما و یا رزو هتل و سوئیت محل اقامت خود نیز نداشته باشند.

یکی از جمله مناطق دیدنی که بسیاری از افراد برای دیدن آن راهی جزیره قشم می شوند ژئوپارک این جزیره است. چند وقتی است که خبرهای بسیاری در رابطه با ژئوپارک قشم به گوش می رسد و از این رو قصد داریم تا در این بخش به بررسی این ژئوپارک پرداخته و ببینیم که چرا ژئوپارک قشم در مدت اخیر مورد توجه بسیاری از خبرگزاری های ایرانی واقع شده است از این رو پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

 

 

 

ژئوپارک های یونسکو

تعارف بسیار زیادی در رابطه با ژئوپارک صورت گرفته است اما اگر بخواهیم به یک توضیح کامل و جهانی برسیم می بایست اینطور گفت که ژئوپارک به منطقه ای وسیع که مرزهای آن به طور واضح مشخص باشد و در آن بتوان چندین پدیده بارز زمین شناسی را یافت گفته می شود. چنین منطقه ای می بایست در توسعه اقتصادی جوامع اطراف خود نقش موثری داشته باشد.

بسیاری از ژئوپارک هایی که تا کنون در سراسر جهان یافت شده اند علاوه بر این تعریف جهانی دارای بسیاری از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی، میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز بوده اند که بر جذابیت بازدید از آنها افزوده است.

بر خلاف بسیاری از مناطق حفاظت شده طبیعی ژئوپارک ها برای حضور مردم طراحی می شوند تا افراد بتوانند با حضور در این منطقه موجب رونق اقتصادی پایدار جوامع محلی اطراف ژئوپارک را فراهم آورند.

یکی از جمله اصلی ترین مواردی که سبب موفقیت یک ژئوپارک در جذب گردشگران می شود وجود برنامه راهبردی مناسب و دقیقی خواهد بود که توسط مدیریت آن ها صورت می گیرد. این برنامه های راهبردی می بایست در زمینه های حفاظت، بهره برداری صحیح، توانمند سازی جامعه محلی و همچنین توسعه پایدار ژئوپارک طرح ریزی و اجرایی شوند.

باتوجه به اهمیت ژئوپارک ها، بخشی در یونسکو برای این منظور در نظر گرفته شده است. ژئوپارک ها پس از تایید شورای عالی ژئوپارک می بایست در شورای اجرایی یونسکو نیز به تصویب برسند و پس از آن در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ثبت می شوند.

در حال حاضر 127 ژئوپارک طبیعی موجود در 35 کشور جهان به ثبت یونسکو رسیده اند که در این بین ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک ثبت شده در ایران و خاورمیانه به شمار می رود.

 

 

قشم یک ژئوپارک است

همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک ثبت شده در یونسکو در ایران و خاورمیانه است و همین موضوع به تنهایی می تواند اهمیت حفظ و نگهداری این ژئوپارک را گوشزد کند.

در سال 1385 برای اولین بار ژئوپارک قشم به ثبت یونسکو رسید اما در سال 1391 به دلیل کوتاهی های بسیاری که مدیریت وقت جزیره قشم در حفظ و نگهداری از ژئوپارک قشم صورت داد منجر به حذف نام ژئوپارک قشم از فهرست یونسکو شد.

سال های بسیاری مسئولین وقت تلاش کردند تا نام ژئوپارک قشم را دوباره به ثبت یونسکو برسانند اما به دلیل رعایت نکردن مواردی که در چارچوب های ثبت ژئوپارک در یونسکو بود امکان ثبت مجدد ژئوپارک قشم در یونسکو فراهم نشد.

در سال 1394 و با روی کار آمدن دولت جدید و پس از آن با تغییراتی که در مدیریت جزیره قشم ایجاد شد شرایط برای ثبت مجدد ژئوپارک قشم در لیست یونسکو رفته رفته ایجاد شد تا اینکه در سال 1396 این اتفاق مجددا رخ داد و ژئوپارک قشم به مدت 4 سال و تا سال 2020 در فهرست یونسکو به ثبت رسید.

اگر از علاقمندان به بازدید از این جزیره و سفر به قشم هستید می توانید ارزانترین تور های قشم را در صفحه تور قشم سایت lahzeakhar مشاهده نمایید.

 

 

چرا ژئوپارک قشم از یونسکو اخراج می شود

با فرا رسیدن سال 2020 زمزمه های بسیاری از احتمال حذف نام ژئوپارک قشم از لیست یونسکو به گوش رسید. دلیلی که یونسکو برای عدم تمایل به تمدید حضور نام ژئوپارک قشم در لیست خود اعلام کرده است تاسیس یک تولید و پرورش میگو در اطراف ژئوپارک جزیره قشم و تخریب بخشی از آن برای تاسیس این تولیدی عنوان شده است.

با توجه به نقشه های هوایی گرفته شده از منطقه ژئوپارک قشم به وضوح دیده می شود که بخش خصوصی برای تاسیس این تولیدی میگو در این بخش، قسمت هایی از ژئوپارک طبیعی قشم را تحت تاثیر قرار داده است. امید است با تلاش های صورت گرفته در زمینه حفظ این ژئوپارک شاهد تمدید حضور نام آن در لیست یونسکو حداقل به مدت 4 سال آینده باشیم.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>