اختلالات ساختاری دستگاه گوارش چیست؟

اختلالات ساختاری مواردی است که روده غیر طبیعی به نظر می رسد و به درستی کار نمی کند. بعضی اوقات ، ناهنجاری ساختاری نیاز به جراحی دارد. نمونه های رایج اختلالات ساختاری دستگاه گوارش شامل بواسیر ، بیماری دیورتیکولی ، پولیپ روده بزرگ ، سرطان روده بزرگ و بیماری التهابی روده است.

اختلالات مقعد
بواسیر

بواسیر رگهای خونی متورم است که خط مقعد را باز می کند. آنها در اثر فشار بیش از حد مزمن ناشی از کرنش هنگام حرکات روده ، اسهال مداوم یا بارداری ایجاد می شوند.

بواسیر دو نوع وجود دارد: داخلی و خارجی.

بواسیر داخلی

بواسیر داخلی رگهای خونی در داخل دهانه مقعد است. هنگامی که به دلیل کرنش به داخل مقعد فرو می روند ، تحریک می شوند و شروع به خونریزی می کنند. درنهایت ، بواسیر داخلی می تواند به اندازه کافی سقوط کند تا پرولاپس (سینک یا چوب) از مقعد خارج شود.

درمان شامل موارد زیر است:

اختلالات گوارشی

بهبود عادات روده (مانند اجتناب از یبوست ، فشار نکردن در حین تحرک روده و حرکت دادن روده در هنگام نیاز).
پزشک شما برای از بین بردن رگ ها از باند الاستیک استفاده می کند.
پزشک شما آنها را با جراحی خارج می کند. جراحی فقط برای تعداد کمی از بیماران مبتلا به بواسیر بسیار بزرگ ، دردناک و مداوم مورد نیاز است.
بواسیر خارجی

بواسیر خارجی رگهایی است که دقیقاً زیر پوست در قسمت بیرونی مقعد قرار دارد. بعضی اوقات ، بعد از تنگی ، رگهای هموروئید خارجی ترکیده و یک لخته خون در زیر پوست شکل می گیرد. این وضعیت بسیار دردناک شمع نامیده می شود.

درمان شامل از بین بردن لخته و ورید تحت بی حسی موضعی و یا از بین بردن خود بواسیر است.

شکاف مقعد

شکاف مقعد شکاف یا ترکهایی در آستر دهانه مقعد است. شایعترین علت شقاق مقعد عبور مدفوع بسیار سخت یا آبکی است. شکاف در ناحیه مقعد عضلات زیرین را کنترل می کند که عبور مدفوع را از طریق مقعد و خارج از بدن کنترل می کند. شقاق مقعد یکی از دردناکترین مشکلات است زیرا ماهیچه های در معرض از قرار گرفتن در معرض مدفوع یا هوا تحریک می شوند و پس از حرکات روده منجر به سوزش شدید ، خونریزی یا اسپاسم می شوند.

درمان اولیه برای شکاف های مقعد شامل داروهای ضد درد ، فیبر رژیم غذایی برای کاهش بروز مدفوع بزرگ ، حجیم و حمام های سیتز (نشستن در چند اینچ آب گرم) است. اگر این درمان ها درد را تسکین ندهند ، ممکن است برای ترمیم عضله اسفنکتر به عمل جراحی نیاز باشد.

آبسه های دورانی

آبسه های دورانی می تواند هنگامی رخ دهد که غدد مقعد کوچک که در قسمت داخلی مقعد باز می شود مسدود شود و باکتری هایی که همیشه در این غدد وجود دارند باعث عفونت شوند. هنگامی که چرک ایجاد می شود ، آبسه تشکیل می شود. درمان شامل تخلیه آبسه ، معمولاً تحت بی حسی موضعی در مطب پزشک است.

فیستول مقعد

فیستول مقعد اغلب به دنبال تخلیه آبسه است و یک گذرگاه غیر طبیعی لوله مانند از کانال مقعد به سوراخ در پوست نزدیک به باز شدن مقعد است. ضایعات بدن که از طریق کانال مقعدی عبور می کنند از طریق این کانال ریز و در داخل پوست منحرف می شوند و باعث خارش و سوزش می شوند. فیستول ها همچنین باعث تخلیه ، درد و خونریزی می شوند. آنها به ندرت بهبود می یابند و معمولاً برای تخلیه آبسه و “بستن” فیستول به عمل جراحی نیاز دارند.

سایر عفونتهای محیطی

بعضی اوقات غدد پوستی در نزدیکی مقعد آلوده می شوند و نیاز به تخلیه دارند. درست در پشت مقعد ، آبسه می تواند تشکیل شود که حاوی یک توف کوچک مو در پشت لگن (به نام کیست پیلونیدال) است.

بیماریهای مقاربتی که می توانند بر روی مقعد تأثیر بگذارند شامل زگیل های مقعد ، تبخال ، ایدز ، کلامیدیا و سوزاک است.

بیماری دیورتیکولار

دیورتیکولوزیس وجود خروجی های کوچک (دیورتیکول) در دیواره عضلانی روده بزرگ است که در نواحی ضعیف روده تشکیل می شود. آنها معمولاً در روده بزرگ سیگموئید ، ناحیه فشار قوی روده بزرگ بزرگ تحتانی اتفاق می افتند.

بیماری دیورتیکولی بسیار شایع است و در 10٪ از افراد بالای 40 سال و در 50٪ از افراد بالای 60 سال در فرهنگ های غربی مشاهده می شود. این غالباً به دلیل خشونت زیاد (فیبر) در رژیم غذایی ایجاد می شود. دیورتیکولوز به ندرت باعث ایجاد علائم می شود.

عوارض بیماری دیورتیکولر در حدود 10٪ از مبتلایان به انبارداری اتفاق می افتد. آنها شامل عفونت یا التهاب (دیورتیکولیت) ، خونریزی و انسداد هستند. درمان دیورتیکولیت شامل آنتی بیوتیک ها ، افزایش مایعات و رژیم غذایی خاص است. در حدود نیمی از بیمارانی که عوارض لازم برای برداشتن بخش درگیر روده بزرگ دارند ، جراحی لازم است.

پولیپ روده بزرگ و سرطان

هر ساله 130 هزار آمریکایی مبتلا به سرطان روده بزرگ ، دومین شکل شایع سرطان در ایالات متحده شناخته می شوند. خوشبختانه با پیشرفت در تشخیص و درمان زودرس ، سرطان روده بزرگ یکی از علائم قابل درمان این بیماری است. با استفاده از انواع تست های غربالگری ، مدت ها قبل از ظهور علائم ، می توان از بروز ، تشخیص و درمان بیماری جلوگیری کرد.