آزمایش نوار عصبی و ماهیچه ای برای درمان بیماری ها استفاده می شود .

Category: دسته‌بندی نشده No comments

سندرم تونل کارپ (فشار بر عصب مدیان که بین استخوان مچ و در زیر رباط عرضی عبور می کند) ادامه مطلب همین مقاله
سندرم خروج قفسه سینه (فشار بر روی لگن بازوی ، نوار عصبی و ماهیچه زیرا این اعصاب در زیر شانه در شانه عبور می کنند)
گرفتار عصب اولنار (فشار روی عصب اولنار به محض عبور از آرنج) نوار عصبی و ماهیچه
درد ناشی از مشکلات دیسک (فشار بر ریشه های عصبی به دلیل خارج شدن ستون فقرات از گردن یا پشت ، مانند سیاتیک)
احساس ناله ، سوزن سوزن شدن و بی حسی اندام
به تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از میان مهره ها عبور می کند نوار عصبی و ماهیچه و توسط دیسک آسیب دیده فشار می یابد ، کمک می کند و به پزشک معالج کمک می کند تا میزان خسارت ناشی از دیسک آسیب دیده را تعیین کند. آزمایش نوار عصبی و ماهیچه ای در ارزیابی وضعیت بهبودی نوار عصبی و ماهیچه پس از درمان جراحی دیسک کمر و گردن یا داروی فیزیکی موثر است.
Agape-Physical-Therapy-Electric-تحریک

گاهی اوقات دیسک کمر درد را برای بیمار ایجاد می کند اما نوار عصبی و ماهیچه بیمار به طور کامل بهبود می یابد اما بعد از مدتی بیمار دوباره درد می کند. تعیین اینکه آیا این درگیری عصبی جدید یا قدیمی است با آزمایش نوار عصبی و ماهیچه ای انجام می شود.

درمان کمردرد و درد گردن
1- با پیشرفت تکنولوژی ، اطلاعات بدست آمده نوار عصبی و ماهیچه از بدن افزایش یافته است. بعضی اوقات این اطلاعات گمراه کننده است. به عنوان مثال ، بیشتر افراد عادی در تصویر MRI برآمدگی یا پارگی دیسک دارند ، اما این بیرون زدگی هیچ مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر ممکن است نوار عصبی و ماهیچه چندین دیسک بیرون زده باشد ، اما کاملاً مشخص نیست که کدام دیسک باعث ایجاد علائم شده است. با نوار عصب و عضله ، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه مشخص می شود.

2- گاهی دیسک باعث درد کمر برای بیمار می شود ، نوار عصبی و ماهیچه اما بیمار کاملاً بهبود می یابد ، اما بعد از مدتی بیمار دوباره از درد رنج می برد. برای تعیین اینکه آیا این درگیری عصبی جدید یا قدیمی است ، آزمایش عصب و عضله نوار انجام می شود.

3. بعضی اوقات بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی یابد یا بدتر می شود. تعیین اینکه آیا دیسک جدید علت این مشکل است یا چسبندگی علت این مشکل یا آسیب نوار عصبی و ماهیچه عصبی در حین عمل است. آزمایش نوار عصبی و عضله با MRI با تزریق انجام می شود.

بیماری هایی مانند دیابت باعث نوریت می شوند و این علائم مانند دیسک ایجاد می شود. جراحی دیسک در این حالت نه تنها هیچ تاثیری ندارد بلکه بیماری را بدتر می کند. تست های نوار عصبی و عضلانی به تمایز این شرایط کمک می کند.

گاهی اوقات عصب در مکانی غیر از پشت گیر می کند ، نوار عصبی و ماهیچه به عنوان مثال ، عصب سیاتیک در لگن گیر می کند اما در پشت نیز شاخه می زند. آزمایش نوار عصب و ماهیچه به تعیین محل گیر شدن عصب کمک می کند.

بعضی اوقات درگیری عصبی مانند درد مبهم در جای دیگر مانند فشار روی دیسک مانند درد پاشنه پا یا درد در ناحیه پشت ران یا حتی زانو تجلی پیدا می کند ، که آزمایش های عصبی و ماهیچه ای می توانند به تشخیص کمک کنند.

ecg2

آیا آزمایش نوار عصبی و عضلانی (EMG ، NCV) دردناک است؟
احساس درد یک تجربه شخصی است و برای بسیاری  نوار عصبی و ماهیچه از بیماران درد ناشی از نوار عصبی و عضلانی (EMG ، NCV) خفیف است و برخی از بیماران حتی احساس درد نمی کنند.

اگر احساس درد دارید ، به پزشک متخصص آزمایش بگویید. بسته به مورد ، پزشک نحوه انجام آزمایش نوار عصب و ماهیچه را تغییر می دهد. نادر است که یک تست خاص به دلیل درد غیرقابل تحمل متوقف شود. در این حالت پزشک آزمایش نوار عصبی و عضلانی را براساس یافته های به دست آمده نوار عصبی و ماهیچه تا این مرحله تفسیر می کند. البته اگر این تست به طور کامل انجام نشود ، نتیجه کامل نخواهد بود. نوار عصبی و ماهیچه از داروهای آرام بخش و داروهایی مانند دیازپام می توان برای جلوگیری یا کاهش درد استفاده کرد. این مسئله معمولاً در مورد بچه های بسیار بی قرار است. نوار عصبی و ماهیچه اما در مورد بزرگسالان صدق نمی کند. همچنین استفاده از مسکن های موضعی مانند لیدوکائین در این آزمایش موردی نیست.

مدت زمان این آزمون
بسته به آزمایش ، درخواست پزشک می تواند از 45 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد. در موارد خاص بیشتر طول می کشد. در چنین مواردی ، بهتر است در چندین جلسه مختلف آزمایش عصب و عضله انجام شود تا از خستگی بیمار و پزشک که تست عصب و عضله را انجام می دهد ، جلوگیری شود. بعضی اوقات لازم است چندین بار تست را تکرار کنید. یکی از دلایل این امر این است که تغییرات مشاهده شده در مراحل مختلف بیماری عصبی عضلانی در این آزمایش متفاوت است.

اقدامات لازم برای بیماران هنگام انجام نوار عصبی و عضلانی:

در روز تست نوار عصب و عضله ، دوش بگیرید و مواد زاید را از پوست محل آزمایش خارج کنید. از مواد آرایشی ، لوسیون ، کرم یا پماد در محل آزمایش استفاده نکنید. نوار عصبی و ماهیچه

سوابق پزشکی ، از جمله تمام آزمایش ها و رادیوگرافی های خود را بیاورید.

قبل از انجام آزمایش ، انتهای اندام خود (بازوها و پاها) را گرم کنید.

قبل از انجام آزمایش ، نوار عصبی و ماهیچه دستبند حلقه و هر نوع اشیاء فلزی را از اندام خارج کنید.

تلفن همراه و تمام دستگاه های الکترونیکی خود را قبل از آزمایش خاموش کنید.

در صورت استفاده از ضربان ساز ، به پزشک خود بگویید.

اگر رقیق کننده خون هستید ، به پزشک خود بگویید

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>